Bhutan felicitates 14th President of India

His Majesty The King has conveyed the warmest congratulations of the people of Bhutan to Shri Ram Nath Kovind on his election as President of India and wished him a successful tenure, according to the foreign ministry.

Shri Ram Nath Kovind was sworn in as the 14th President of India on July 25.

According to the foreign ministry, His Majesty The King recalled the excellent relations between the two countries and expressed his desire to working closely with the newly elected President in further enhancing the relations. His Majesty The King conveyed warm felicitation to the former President of India, Shri Pranab Mukherjee, on the completion of his extraordinary tenure as the 13th President.

His Majesty conveyed the deepest appreciation of the Bhutanese people for Shri Pranab Mukherjee’s efforts in strengthening the friendship between Bhutan and India

Prime Minister Tshering Tobgay also felicitated the new President of India, the statement from the foreign ministry stated.

On behalf of the Royal Government and the people of Bhutan, Prime Minister Tshering Tobgay extended warm felicitations to Shri Ram Nath Kovind on his election as the President of India. Lyonchhen recalled the very close and friendly relationship between Bhutan and India and stated that it is the conviction of the government and people of Bhutan that the relations will be further strengthened during the presidency of Shri Ram Nath Kovind.

Lyonchhen conveyed his best wishes and prayers for Shri Ram Nath Kovind’s good health and happiness and continued prosperity of India and its people.

According to Press Information Bureau of the Government of India, Shri Ram Nath Kovind was born on October 1, 1945, in Paraunkh, near Kanpur, Uttar Pradesh.

Before assuming charge of the office of the 14th President of India on July 25, 2017, Shri Kovind served as the 36th Governor of the state of Bihar from August 16, 2015, to June 20, 2017.

Shri Kovind was elected the member of the Rajya Sabha from Uttar Pradesh in April 1994. He served for two consecutive terms of six years each until March 2006.

Staff Reporter

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply